Categories: Kuriozitete

10 gjërat që bëjnë të gjitha gratë e suksesshme

Ju nuk mund të jeni një grua e suksesshme nëse nuk e kryeni këtë ritual çdo mëngjes. Ky është praktikisht ligj. Disa gjëra që çdo grua mahnitëse i bën para se të fillojë ditën e saj:

1. Zgjohuni herët.

A flenë njerëzit e suksesshëm deri në kohën e drekës? Absolutisht jo. Ato zgjohen mjaft herët (jo më vonë se 06:00 në mëngjes) dhe e duan atë. Ka diçka magjike në një kohë të ditës kur gjithçka është e qetë, kur ka ende një ditë të tërë përpara dhe gjithçka mund të ndodhë. Shumë mundësi.

2. Pini ujë me limon

Çfarë bëjnë blogerët e ushqimit, të famshëm dhe trajnerë të shëndetshëm të jetesës? Ata i nxisin të gjithë të pinë një gotë ujë të ngrohtë me limon menjëherë pasi të jenë ngritur. Kjo është vërtet e dobishme.

3. Meditoni

Po, gratë e suksesshme e bëjnë seriozisht. Dita e tyre është aq çmendurisht e ngarkuar, saqë u duhet kohë për t’u akorduar me atë që fillon në orët e ardhshme. Nëse kjo ju duket e vështirë, mos u shqetësoni: Të gjithë ata që meditojnë ose e urrenin atë në fillim ose menduan se ishte e pamundur, e provuan dhe u dashuruan me të.

4. Shkruani qëllimet për ditën dhe javën

Askush nuk mund të bëjë asgjë pa planifikuar. Çdo grua e suksesshme vizualizon qëllimet e saj duke i shkruar ato, edhe nëse kjo thjesht do të thotë të shkruash në një ditar për të ndjekur klasat e yogës, ose ndoshta diçka më serioze, siç janë hapat e parë drejt punës së saj të ëndërruar.

5. Lexoni ose dëgjoni diçka

Të gjitha falë zgjimit herët në mëngjes. Çdo grua që po ndërton një karrierë të suksesshme pëlqen të kalojë 20-30 minuta në mëngjes duke lexuar një libër ose duke dëgjuar një libër audio ose podcast për një temë biznesi.

6. Mëngjesi

Shumica e grave të suksesshme hanë mëngjes. Ata nuk mund ta sundojnë botën me stomak bosh.

7. Përsëritja e mantrave

Gratë e suksesshme i përsërisin vetes një devizë apo besim personal, citate pohuese të jetës që ngjiten pasqyrave. Ato e dinë që janë mjaft të mira, por përkujtesat e përditshme nuk do të dëmtojnë, veçanërisht para një detyre të rëndësishme.

8. Stërvitja

Njerëzit e suksesshëm e vlerësojnë stërvitjen për trupin, qoftë ky një udhëtim i plotë në palestër apo ushtrime nëpër shtëpi. Ushtrimi tonifikon jo vetëm trupin, por edhe trurin, duke zvogëluar stresin dhe duke relaksuar konvulsionet gjithnjë e më të tensionuara.

9. Lexoni lajmet

Eshtë keq të mos dish se çfarë po ndodh në botë. Në botën e sotme, kur shumica e njerëzve preferojnë ushqimin në Instagram, njerëzit e suksesshëm e dinë se është e rëndësishme të qëndrojnë të informuar. Mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen gjallë të bisedës me njerëz të rëndësishëm në punë.

10. Bëni atë që nuk doni të bëni

Njerëzit e suksesshëm e dinë se gjërat më të rëndësishme dhe të padëshiruara duhet të bëhen menjëherë, herët në mëngjes. Shkruani një email kompleks, dilni me një logo për projektin – thjesht duhet të bëhet dhe sa më shpejt aq më mirë. Kjo është ajo që do të lehtësojë pjesën tjetër të ditës dhe do t’ju lejojë të bëni gjëra shumë më të dobishme. Nëse ndihmon njerëzit e suksesshëm, pse nuk mund të ndihmojë edhe ju?/

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

3 weeks ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

3 weeks ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

3 weeks ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

3 weeks ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

3 weeks ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

3 weeks ago