Categories: Aktualitet

19 qytetet, ku nga e hëna do të lëvizet pa leje

Nga dita e hënë do të ketë një lehtësim të posaçëm të lëvizjes me këmbë ose makinë në 17 qytete të vendit, të cilat nuk janë prekur nga koronavirusi. Këto qytete do të quhen “zonat e gjelbërta”, ku automjetet private do të lëvizin pa autorizim nga ora 9.30 deri në orën 17.30, por me rregullin e vetëm 2 personave në makinë, nga i cili përjashtohen kategorikisht pensionistët!

Për daljen nga banesa në këto qytete nuk duhet asnjë leje.

Qytetet që lëvizin lirisht:

Dibër

Mat

Klos

Bulqizë

Librazhd

Prrenjas

Pogradec

Divjakë

Memaliaj

Këlcyrë

Tepelenë

Përmet

Libohovë

Gjirokastër

Himarë

Sarandë

Finiq

Konispol

Dropull

Në zonat e gjelbërta automjetet private do të lëvizin pa autorizim nga ora 9.30 deri në orën 17.30, por me rregullin e vetëm 2 personave në makinë, nga i cili përjashtohen kategorikisht pensionistët!

Post Shqip

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

3 weeks ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

3 weeks ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

3 weeks ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

3 weeks ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

3 weeks ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

3 weeks ago