Categories: Shëndeti

Aloe Vera dhe Kos – Të Gjitha Vlerat e Trajtimit Natyral të Fytyrës

Për të përfituar sa më shumë nga këta dy përbërës ju sugjerojmë t’i bashkoni e të krijoni një trajtim të mrekullueshëm e shumë natyral. Foto:Flickr

Kosi dhe aloe vera janë dy produkte që kanë fituar popullaritet përsa i përket trajtimeve natyrale të fytyrës.

Të dy e ndihmojnë organizmin si nga brenda ashtu dhe jashtë duke dhuruar një sërë ushqyesish të nevojshëm.

E rëndësishme për lëkurën e sidomos atë të fytyrës është të zgjidhni produktet e duhura.

Kështu kosi i lopës do të ju sigurojë më shumë kalcium dhe është më i lehtë për tu vendosur në fytyrë.

Aloe vera nga ana tjetër është një zgjidhje plot shëndet e mbledhur në një bimë që mund ta rrisni fare lehtë në shtëpi.

Për të përfituar sa më shumë nga këta dy përbërës ju sugjerojmë t’i bashkoni e të krijoni një trajtim të mrekullueshëm e shumë natyral.

Nëse nuk e keni menduar ndonjëherë këtë kombinim mjafton të lexoni mënyrën e përgatitjes që kemi shpjeguar mëposhtë.

Përgatitja

Për të filluar me përgatitjen e kësaj maske të shpejtë ju duhen shumë pak gjëra.

Si fillim pastroni aloe verën nga lëkura dhe vendosni vetëm xhelin në një enë.

Priheni në copëza të vogla të barabarta me 1-2 lugë çaji.

Më pas shtoni 1 lugë kos dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit.

Lërini për disa minuta ashtu dhe aplikojeni në fytyre të pastër apo kudo tjetër në lëkurë.

Mbajeni përreth 15-20 minuta derisa masa të thahet plotësisht mbi lëkurën tuaj dhe më pas shpëlajeni atë me ujë të vakët.

Ky trajtim i lehtë e i shpejtë do t’ju ndihmojë të largoni sëmundjet e lëkurës si ekzema apo aknet.

Dhuron butësi, bardhësi, rrit elasticitetin e lëkurës dhe ju mbron nga rrezet e dëmshme të diellit.

Këshillohet ta aplikoni mbi fytyrë të paktën 2 herë në javë pasi keni dalë nga dushi.

Po ashtu masat mund t’i shtoni apo pakësoni në varësi të zonës së trupit që doni të trajtoni dhe gjithnjë mbani në mendje që produktet duhet të jenë sa më natyralë./AgroWeb.org

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ngjashmëria e gruas etruske me atë shqiptare të ditëve të sotme

Populli etrusk mund të cilësohet si një nga popujt më të lashtë dhe më enigmatik…

12 hours ago

Mbiemri {Epiteti} rrjedha burimi i saj Etimologji.

Zhvillimi i mbiemrave tek shqiptarët fillon prej shek. XII- e në vijim. Nga : Aleksander…

15 hours ago

Si u hodhën bazat e lirisë akademike në universitetet e Parisit?

Nga: Aurel Plasari Me titullin “Mëmë e shkencave” (Parens Scientiarum), njihet bulla e lëshuar në…

3 days ago

Gjuha shqipe është themeli i tezës së autoktonisë së shqiptarëve

Gjuha ka qenë e mbetet një nga treguesit më parësor në formimin dhe natyrisht edhe…

3 days ago

Gjirokastra – E vërteta e emrit të saj – Etimologji

Fillimet e këtij qyteti të lashtë historik mendohet nga historianët e shumtë të jetë pas…

3 days ago

Përse Flamuri Kombëtar grek nuk i përket asnjë simboli të lashtë historik?

Grekët ishin një fis pellazg? Në se po, atëhere le të heshtin dhe të pranojnë…

4 days ago