Më shum

  Apple nxjerr në shitje një iPhone surprizë

  Kur Apple tërhoqi nga shitja iPhone SE në Vjeshtën e 2018-ës i la njerëzit në kërkim të një telefoni më të vogël dhe kompakt. Tashmë iPhone SE është rikthyer.

  Apple sapo lançoi gjeneratën e dytë të iPhone SE. I vogël, më pak i kushtueshëm dhe me performancë, iPhone SE përmbush të gjitha kriteret e atyre që nuk janë të kënaqur me linjën aktuale të iPhone.

  Kur u lançua gjenerata e parë, ekrani 4-inç ishte standard. Tashmë që njerëzit janë mësuar me ekrane më të mëdha, gjenerata e dytë e iPhone SE ka ekran 4.7-inç dhe duket identik me iPhone 8.

  Fillon nga 399 dollarë për variantin 64GB dhe shkon më shtrenjtë për modelet 128GB dhe 256GB. Porositë e para fillojnë nga data 17 Prill dhe dërgesat një javë më pas.

  Tipari teknologjik më i rëndësishëm në këtë iPhone të ri është sistemi i çipeve. Apple ka vendosur në të njëjtin çip që ka linja iPhone 11 Pro. Është procesori A13 Bionic me tetë bërthama dhe GPU të integruar.

  Apple ka kursyer me ekranin 4.7-inç LCD që e quan Retina por që nuk është aq i mirë sa ekranet OLED të flagshipëve. Ka butonin fizik Home me teknologjinë biometrike Touch ID.

  Sistemi i kamerave frontale nuk ka teknologjinë TrueDepth për FaceID. Kamera e pasme ka një sensor të vetëm por që është pajisur me mjetet më të mira softuerike për të rritur cilësinë e tij. Portrait Mode, Smart HDR, balancim automatik të dritës së bardhë janë disa prej tyre.

  Në aspektin e konektivitetit ka një konektor Lightning. Karikohet me teknologjinë wireless Qi dhe ka teknologjinë e karikimit të shpejtë. Vjen me Wi-Fi 6, dy karta të pasme, teknologjinë e-SIM dhe LTE të shpejtë. Por nuk është një telefon 5G.

  iPhone SE vjen me versionin e fundit të iOS, atë iOS 13.

  Gjenerata e parë e iPhone SE debutoi në Pranverën e 2016-ës për shkak të popullaritetit të lartë të iPhone 5S. Shitej për 399 dollarë krahasuar me 800 dollarë që kushtonte iPhone 7. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here