Më shum

  Atletët në Francë nisin stërvitjen

  Duke treguar shumë kujdes, duke ruajtur masat për distancimin social, rreth tridhjetë sportistë francezë, të dalë negativë në testin për koronavirusin, kanë nisur stërvitjen në grup. Ata i përkasin sporteve të ndryshme, si: xhudo, peshëngritje, basketboll etj. Por stërvitja e tyre ka nisur me ushtrime individuale, pasi nuk lejohen prekjet, e rikthimi i plotë i xhudos, sidomos duket ende larg. Por ajo që bie në sy midis sportistëve është se të gjithë kanë shtuar disa kg. “Ne e kemi lënë pas dore pak dietën ushqimore gjatë karantinimit – thotë duke qeshur Axel Clerget. – Tani jemi duke kryer dy seanca stërvitore + kardio. Jemi duke u stërvitur në fusha futbolli me bar sintetik, para se të kthehemi në tapetin tonë të xhudos”. Megjithatë janë ende një numër i madh sportistësh të cilët ende nuk janë të sigurt për të nisur stërvitjen. Duket se ka qenë vendimi i çdo federate për të zgjedhur sportistët me më shumë përparësi për nisur stërvitjen. Fillimisht janë dezinfektuar peshat, tapetet e vendosura për mundjen dhe xhudon, sigurisht për të kryer stërvitje individuale, pa dyluftime. Sipas ministres së sportit në Francë, Roxana Maracineanu, të gjithë sportet mund të fillojnë stërvitjen por me nga 10 sportistë. Më pas, duke parë ecurinë e virusit, do të shikohet se si do të procedohet, në fazën e dytë që nis në 2 qershor. Synimi i të gjithë atletëve, është përgatitja për në Olimpiadën e Tokios e shtyrë tashmë për në korrik 2021.

  Latest news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtai Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Related news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtai Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here