More

  SHQIP

  1 COMMENTS
  3453 POSTS
  Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

  featured

  - Advertisement -

  Latest news

  Fustanella një veshje Shqiptare

  Në shekujt XVIII - XIX, veshja që tërheq vëmendjen e shumë udhëtarëve të huaj, funksionarë, diplomatë dhe artistë dokumentues, është pikërisht fustanella. Në dokumentime të shumta të kohës, kryesisht nga udhëtarë anglezë, fustanella përshkruhet si veshje karakteristike e shqiptarëve, pavarësisht përhapjes që kishte kjo veshje përtej kufijve të sotëm të Shqipërisë.

  Simbolika e “Tupanit”.

  Ilirët e quanin tupan, grekët tympan. Fjalë e lashtë autoktone. Def nuk i themi, se vjen nga turqishtja.

  “Deltari Ilir – Pjesë e trashëgimisë kulturore shqiptare”

  Qeni autokton i këtyre viseve Deltari Ilir (Qeni i dhenve) është racë autoktone që mendohet se ka prejardhje nga qeni i fisit Molos.

  Shqipëria në karantinë, sot liridalje deri në 11:00 vetëm për pensionistët

  Pensionistët do të kenë sërish mundësinë sot të dalin deri në orën 11:00 për të shëtitur, ndërkohë që të tjerët do të qëndrojnë në...

  Bizneset e vogla nuk do të paguajnë tatim fitim në 2020, shtyhet për të mëdhatë deri në shtator 2021

  Janë një sërë faktesh mjaft kokëforta, të cilat ne po i rendisim një nga një. Këto jo si akuza ndaj kreut të Republikës së...

  Debat virtual për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

  Kriza politike në Kosovë, përshkoi debatin virtual të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për situatën në Kosovë. Shefi i Misionit të Kombeve të...

  Emergjenca e Covid-19, biznesi fason në Krujë i bën kërkesë qeverisë për marrjen e masave

  Fasoneritë në Krujë i kanë bërë kërkesë qeverisë në lidhje me situatën e krijuar nga covid-19. Biznesi fason në këtë qytet kërkon që qeveria të...

  Aksident me vdekje në autostradën Tiranë-Durrës

  Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur mëngjesin e sotëm në autostradën Tiranë-Durrës. Makina ka përplasur një 63-vjeçar i cili ishte duke lëvizur me...

  Fier, arrestohet i moshuari që dyshohet se ka ngacmuar seksualisht një vajzë 9-vjeçe

  Vihet në pranga nga Policia e Fierit një 73-vjeçar, i cili dyshohet se ka ngacmuar seksualisht një të mitur. Sipas denoncimit, i moshuari e...

  Shqipëria nuk gjen qetësi, 34 raste të reja me koronavirus

  Rritet sërish numri i personave të infektuar nga koronavirusi në vend. Ministria e Shëndetësisë ka informuar sot shifrën më të lartë të të prekurve...

  Basha mbledh online strukturat e PD-së

  Ish-kryeministri i Shqipërisë Fatos Nano, më 13 mars të vitit 1998 realizoi një vizitë katër ditore në Izrael. Pritja për Nanon ka qënë e...

  Kruja vatra më e rrezikshme e Covid-19, në 6 qytete shtohen raste të reja

  Ish-kryeministri i Shqipërisë Fatos Nano, më 13 mars të vitit 1998 realizoi një vizitë katër ditore në Izrael. Pritja për Nanon ka qënë e...

  Bëri 3 vrasje në vitin 2000/ Shpallet në kërkim Elidon Kotorri për dhunë ndaj dy vajzave në Tiranë

  Rishpallet në kërkim Elidon Kotorri. Për Gazetën “Si”, lajmi ekskluziv konfirmohet zyrtarisht nga Policia e Shtetit . Ish i dënuari i përjetshëm , të...
  - Advertisement -

  Most Commented

  - Advertisement -