More

  BBC dhe DM/ Votimi bashkiak shqiptar i bojkotuar nga opozita, zhvillohet paqësisht

  Mediat ndërkombëtare pasqyrojnë zhvillimet e ditës së djeshme në Shqipëri. Në shkrimin e gjigantit britanik të mediave “BBC”, thuhet se shqiptarët kanë votuar në zgjedhje si asnjë herë tjetër, opozita bojkotoi zgjedhjet si dhe incidente të vogla ndodhën në qendrat e votimit.

  Në shkrimin e “BBC” shkruhet gjithashtu se Presidenti Ilir Meta lëshoi një dekret për të shtyrë zgjedhjet, por kryeministri i vendit e hodhi poshtë atë si dhe ka filluar lëvizjet për të fajësuar Presidentin, që dikur ishin aleat.

  Për muaj të tërë opozita ka mbajtur protesta dhe qytetarët kanë kërkuar dorëheqjen e kryeministrit si dhe zgjedhje të reja të përgjithshme.

  Përsa i përket zgjedhjeve të 30 qershorit gjiganti britanik i mediave shkruan se votimi vazhdoi edhe pse kritikët i quanin si zgjedhje jo të duhura, duke marrë parasysh mungesën e konkurrencës.

  Nuk lihet pa përmendur gjithashtu se në prag të votimit, mbështetësit e opozitës u përleshen me policinë dhe në disa raste i vunë zjarrin fletëve të votimit dhe kutive.

  Nuk lihet pa përmendur edhe momenti që i shtoi dramaticitetin situatës përpara votimit, ku gazeta gjermane “Bild” publikoi disa biseda telefonike të përgjuara, e cila u hodh në gjyq nga kryeministri Rama.

  Një tjetër reagim vjen edhe nga “Daily Mail”, ku thuhet se votimi për kryebashkiakët shqiptarë, të bojkotuar nga partitë e opozitës është zhvilluar paqësisht si dhe pati një pjesëmarrje të ulët.

  Trupat politike Europiane dhe Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje partive shqiptare, që të shmangin dhunën gjatë zgjedhjeve, për kryetarët e bashkive, të 61 qyteteve. Në shkrimin e “Daily Mail” përmendet Presidenti Ilir Meta gjithashtu, i cili u përpoq të shtyjë zgjedhjet. 

  Bashkimi Europian, i cili do të vendosë në vjeshtë nëse do të fillojë bisedimet e pranimit me Tiranën, ka paralajmëruar politikanët e vendit se dhuna dhe grindjet mes dy palëve do të jetë në vëmendjen e tyre dhe do të ndikojnë në rrugën e anëtarësimit të Shqipërisë në BE.

  Rama ofroi të shtrëngonte duart me Bashën për të arritur një marrëveshje, e cila do të sjell zgjidhjen e krizës parlamentare, për të ndihmuar vendin të marrë dritën e gjelbër, për bisedimet e hyrjes në BE.

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here