More

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  - reklamë -

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel.

  Prej ku lidhen retë me shi
  E pér ka i thon kombit Shqipni,
  As n’at shekull, as n’shekull të ri
  Lind nuk ka ma shoqi i tij.
  Jo me u mburr po me than hakun
  Si damart ka e lidhin gjakun,

  I ka lidh Shqiptart nji degë
  Pa dallim, si Toskë si Gegë.
  Nëper gjurmët shekullore
  Ndër lugina n’tokë Arbnore,
  Ndoshta në botë numrohen n’gishta
  Si poeti At. Gjergj Fishta.
  Sa i madh ke hapi i viganit
  Sa shum vepra i la vatanit,
  Gjith ka jan krojet me gurra
  E per sa te jenë malet me kulla,
  Sa t’kendoj zogu n’degë të lisit
  E t’bjen njomza në mes t’filizit,

  Nuk ka shoq dhe mas dit’s t’sodit
  Gjergji i dyte pas Kastriotit.
  Në Dukagjin me Ore e Zana
  Gegë e Toskë ka i ka lind nana,
  Kan me rujt emrin e Fishtes
  Si Poet, si kler i Kishës,
  Do ta mbajmë sa të jemi gjallë
  Në themel t’Kombit Shqiptarë!

  | Besnik Palnikaj |

  Dihet se Gjergj Fishta një personalitet i famshëm katolik shqiptar, i cili ka merita të padiskutueshme në krijimin e germave të gjuhës shqipe njëlloj si ato latine në Kongresin e Manastirit, në të cilin ishte dhe drejtuesi kryesor i Kongresit, ka edhe merita të tjera të padiskutueshme në veprat e tij nacionaliste si “Lahuta e Malcisë”, kryevepër e poezisë epike shqiptare, më 1904, shkruan metro.

  Gjergj Fisha është shqiptari i parë kandidat për çmimin Nobel për letërsi, i mohuar e përçudnuar zyrtarisht për 45 vjet nga regjimi komunist, emri iu harrua, ndërsa vargjet e tij qarkullonin në popull, fshehurazi, gojë-më-gojë.  - reklamë -

  Lajmet e fundit

  - reklamë -

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here