Më shum

  Bill Gates jep lajme premtuese për vaksinën e Covid-19

  Janë mëse 100 vaksina të koronavirusit që po punohen dhe 8-10 prej tyre kanë tërhequr vëmendjen e themeluesit të Microsoft Bill Gates.

  Ky i fundit ka investuar qindra miliona dollarë për zhvillimin e një vaksine përmes organizatës së tij filantropike Bill dhe Melinda Gates.

  Deri më sot fondacioni i tij ka dhënë 250 milionë dollarë për të luftuar koronavirusin.

  Në një postim në blog ditën e Enjte ai foli për procesin e prodhimit dhe shpërndarjes së një vaksine. Ai shkruante se një vaksine i duhen 18 muaj për tu zhvilluar.

  “Deri më 9 Prill 115 vaksina të ndryshme kandidate janë në zhvillim dhe 8 deri në 10 prej tyre janë premtuese,” tha Gates.

  Sipas tij këto vaksina kanë qasje të ndryshme për të mbrojtur trupin nga Covid-19. Ato përmbajnë një version të dobët të patogjenit aq sa për të stimuluar një përgjigje imunitare nga trupi i njeriut.

  Një sfidë më vete për zhvillimin e kësaj vaksine është shfaqja për herë të parë e Covid-19 pak muaj më parë. Por themeluesi i Microsoft mendon se rikthimi në normalitet është i pamundur pa një vaksinë. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Related news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here