More

  Bojë e flakadanë, nis ashpër protesta e opozitës para Kryeministrise

  Ka vazhduar me tone te nxehta protesta e sotme e opozites.

  Te shumte ne numer, te pajisur kunder gazit lotsjelles protestuesit kane zhvilluar incidentet e para.

  Burime prane vendngjarjes bejne me dije se protestuesit kane qelluar ne drejtim te Kryeministrise me boje e flakadane, duke lene ne mure shenja.

  Kanë mbetur edhe pak minuta dhe Bulevardi Dëshmorët e Kombit pritet të mbushet me protestues.

  Gazetarët në terren kanë sjell foto dhe detaje të masave të sigurisë që janë marrë sidomos përpara selisë së Qeverisë.

  Në terren do të jenë mbi 1 mijë forca policie. Siç shihet në foto, efektivët po marrin porositë e fundit…

  Sakaq shihen edhe makinat e blinduara të policisë dhe mjetet ujëhedhëse afër Kryeministrisë.

  Në foto shihet se është rrethuar jo vetëm selia e qeverisë, por gardhi me hekura shkon deri tek piramida.


  Lëvizja për automjetet është e bllokuar, ndërsa të paktë janë qytetarët që shëtisin teksa pritet të nisë protesta e lajmëruar për në orën 18:30. Lexo edhe: Opozita protestë deri në mesnatë

  Gazetarët thonë se sot pritet të ketë fjalime në protestë, ndaj aty është instaluar podiumi.

  Simpatizantë të PD-së nga njësia 7 po marshojnë në këmbë drejt sheshit “Skenderbej” për t’iu bashkuar më pas protestës para kryeministrisë. Në këmbë po vijnë gjithashtu edhe banorët e Unazës së Re.

  Me thirrjet “E duam Shqipërinë pa Edi Ramen” dhe “Rama ik” po i afrohen bulevardit për tu bashkuar me protesten kombëtare të opozitës.

  Ndërkaq shumë militantë dhe drejtues të PD-së janë pajisur me maska kundra gaz.

  Një ditë para protestës, Ambasada Amerikane në Tiranë bëri thirrje që çdokush që merr pjesë të distancohet nga dhuna dhe çdo thirrje për dhunë.

  Në terrën ka efektivë, agjentë civilë, dron, automjete të hedhjes së ujit si dhe garda e republikës do të jenë të angazhuara si plan i masave për të monitoruar dhe ndërhyrë në çdo moment nëse protesta e opozitës do të bëhet e dhunshme./shqip.info

  Protesta Live

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here