Categories: KeshillaShëndeti

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i një studimi të fundit të kryer nga disa studiues suedezë, ka treguar efektin pozitiv të një gjumi të shëndetshëm. Sa më gjatë të flesh, aq më i shëndetshëm e më i bukur je.

Në krye të studimit, të publikuar në “British Medical Journal” ishte John Axelsson nga instituti “Karolinska” në Stokholm.

Studiuesit kanë analizuar gjumin e disa njerëzve nga 18 deri 31 vjeç, duke i fotografuar. Herën e parë i detyruan ata të flenë 8 orë, ndërsa më pas vetëm 5 orë. Shkrepjet janë bërë krejt natyrale, pa aspak makijazh. Rezultati? Shenjat e lodhjes ishin më të dukshme tek ata që kishin bërë vetëm 5 orë gjumë. Më tërheqësit rezultuan ato që kishin bërë gjumë më të gjatë.

Me pak fjalë, tashmë s’janë më sytë që flasin, por direkt shenjat e fytyrës, që janë në gjendje të zbulojnë se sa ke fjetur një natë më parë. Për më tepër, raporti mes gjumit të paktë dhe shëndetit është konfirmuar edhe në studime të tjera, ashtu si edhe lidhjes dhe tërheqjes kundrejt dikujt dhe gjendjes së tij të mirë shëndetësore.

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

3 weeks ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

3 weeks ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

3 weeks ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

3 weeks ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

3 weeks ago

Karakteri i mirë i fëmijës ndërtohet përmes dialogut dhe shembujve

Një edukim i mirë arrihet duke balancuar faktorë të shumtë. Pa dialog nuk ka formim…

3 weeks ago