Më shum

  Çfarë ka në brendësi të tastierës magjike të Apple për iPad

  Tastiera Magjike portative e Apple punon aq mirë deri në atë pikë sa të eliminojë hendekun mes iPad dhe kompjuterëve Mac.

  Kompania e cila shquhet për çmontimin e telefonëve dhe ekspozimin e asaj çfarë fshihet brenda tyre, ka vendosur të bëjë të njëjtën gjë me tastierën e re të Apple dhe trackpadin elegant të saj.

  Tastiera e Apple mori vlerësimet më të lartë dhe pozitive që prej lançimit të tastierës flutur e cila u konsiderua nga shumë analistë, ekspertë dhe përdorues të zakonshëm si një fatkeqësi për kompaninë.

  Trackpadi i tastierës magjike përdor një sistem levash dhe ka një buton të vetëm në qendër. Kështu sa herë që shtypni mbi trackpad në të vërtetë po klikoni butonin e vetëm të tij pavarësisht nëse kontakti është në qendër apo pjesët anësore të tij.

  Për fat jo të mirë iFixit nuk ka arritur të çmontojë plotësisht tastierën për shkak të rregullave të distancimit social dhe trackpadi ka qenë i vetmi komponent i analizuar. Ata përdoren rreze X për të skanuar brendinë e tastierës dhe panë mekanizmin gërshërë në vend të atij flutur përdorur tek butonët e saj.

  Gjithashtu kishte pllaka metalike të mëdha në zona ku zakonisht përdoruesit mbështetin duart për të shmangur përkuljen e tastierës por shërbejnë edhe si stabilizues kur pajisje është e lidhur me iPad.

  Tastiera magjike kushton 299 dollarë për modelin 11-inç dhe 349 dollarë për modelin 12.9-inç. /PCWorld Albanian

  Latest news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Related news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here