More

  Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Pini Uthull Molle Çdo Ditë

  Uthulla e Mollës ka vlera shëndetësore ashtu si edhe shumë përdorime praktike. Foto: Flickr

  Shija dhe aroma e uthullës së mollës mund të përbëjnë një faktor pengues për  përfitimin e vlerave të këtij produkti.

  Por pavarësisht aromës dhe shijes, uthulla e mollës përshkruhet si burimi i rinisë së përjetshme.

  Studime të ndryshme, të cilave i referohet AgroWeb.org konfirmojnë se pirja çdo ditë e këtij lëngu sjell shumë të mira për trupin dhe organizmin.

  Si Mund Të Pini Uthullën e Mollës

  Uthulla e mollës ka një përmbajtje të lartë acidike ndaj mund të shkaktojë djegësira në zonën e fytit.

  Për pasojë ajo nuk rekomandohet të pihet direkt nga shishja.

  Ekspertët thonë se uthulla e mollës duhet tretur në filxhan me ujë.

  Ata sugjerojnë tretjen e 1-2 lugëve gjelle me uthull në një filxhan me ujë.

  Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Pini Uthull Çdo Ditë

  Më Pak Probleme me Stomakun

  Uthulla e pafiltruar e mollës është e pasur me fibër që e mbron stomakun.

  Përveç tretjes dhe problemeve të pakësuara me stomakun, uthulla do të shërbejë edhe si laksativ duke zgjidhur çështjet si konstipacioni.

  Pehashi

  Uthulla e mollës ndihmon në rikthimin e ekuilibrave të pehashit veçanërisht në lëkurë dhe në flokë.

  Ju mund ta aplikoni atë në lëkurë dhe në flokë çdo mëngjes dhe në mbrëmje duke e tretur në ujë për të marrë efektet më të mira të mundshme.

  Infeksionet

  Myku dhe infeksionet janë një rrezik i vazhdueshëm për organizmin që shpesh del jashtë kontrollit.

  Uthulla e mollës përbën një kurë shumë e mirë kundër mykut që prek zona të ndryshme të trupit.

  Sheqeri Në Gjak

  Studimet kanë treguar se konsumi i uthullës së mollës ndihmon në ngadalësimin e tretjes së karbohidrateve të thjeshta.

  Kësisoj trupi arrin të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak.

  Disa studime kanë zbuluar se konsumi i uthullës para gjumit ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, efekt që zgjat deri të nesërmen.

  Më Pak Toksina

  Uthulla e pafiltruar e mollës ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë.

  Mjafton të tresni një lugë gjelle me uthull në një gotë të madhe me ujë dhe ta pini rregullisht.

  Rënie Nga Pesha

  Uthulla e mollës rrit ndjesinë e ngopjes sidomos nëse pihet gjatë një vakti të pasur me karbohidrate.

  Ekspertët thonë se konsumi ditor i uthullës së mollës ndihmon në pakësimin e depozitave dhjamore dhe në rënien nga pesha./AgroWe b.org

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here