Më shum

  Dëborë dhe temperatura të ulëta në Prishtinë, komuna u gjet e papërgatitur

  Temperaturat e ulëta e kanë kapluar edhe Kosovën. Reshjet e borës, kësaj radhe, nuk e kanë zënë të papërgatitur Komunën e Prishtinës, e cila, në kohë reale ka ndërmarrë masat për pastrimin e rrugëve të kryeqytetit, por, edhe të zonave rurale rreth tij.

  “Që prej fillimit të reshjeve të cilat janë përcjellë me temperatura të ulëta, ku mbrëmë ka arritur deri në -14 gradë celsius, mund të themi se gjatë kësaj kohe kemi arritur që ta sanojmë gjendje dhe ta kemi gjendjen nën kontroll duke i bërë rrugët të qarkullueshme, pa pengesa të mëdha”, u shpreh Habib Qorri nga Drejtoria e Shërbimeve Publike.

  Ndërkaq, në qendër të Prishtinës, në hapësirën e Bibliotekës Kombëtare, është krejtësisht ndryshe. Asnjë shteg i këmbësorëve nuk është i pastruar nga bora gjë që, sipas qytetarëve, paraqet problem.

  “Ky është njëri prej vendeve më të frekuentuara prej studentëve dhe qytetarëve dhe është shumë rrezik për të ecur këtu”, thotë një qytetar.

  “Papërgjegjësi dhe mos interesim për mos kryerjen e obligimeve ligjore ndaj qytetarëve të kryeqytetit”, thotë një qytetare tjetër.

  “Hapësira e Bibliotekës Kombëtare është nën menaxhim të Universitetit të Prishtinës”, tha Habib Qorri.

  Por, temperaturat e ulëta nuk kanë ndikuar në zhvillimin normal të procesit mësimor në shkollat e Prishtinës.

  “Të gjitha shkollat në Komunën e Prishtinës janë të gatshme për fillimin e gjysmë vjetorit të dytë dhe sa i përket ngrohjes nuk ka asnjë problem”, deklaroi Fatlum Osmani, Zyrtar për logjistikë në DKA Prishtinë

  Temperatura ka arritur në -16 gradë celsius në Komunën e Kaçanikut, ndërkaq, sipas ekspertëve të meteorologjisë, edhe këtë javë në Kosovë do të vazhdoj acari, me reshje më të qëndrueshme bore.


  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here