More

  Dialogu me Serbinë, Thaçi refuzon ndërmjetësimin e të dërguarit të posaçëm të BE-së Miroslav Lajçak

  - reklamë -

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sugjeroi diferencimin e partnerëve strategjikë të vendit për zgjidhjen e problemeve me Serbinë, ndërsa refuzoi ndërmjetësimin e të dërguarit të posaçëm të BE-së Miroslav Lajçak. Thaçi tha se ka besim të plotë në rolin udhëheqës të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për arritjen e marrëveshjes si dhe pranimin e çdo ftese nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Emannuel Macron.


  “Pa një rol udhëheqës të SHBA-së, nuk ka faktorë që mund t’i lëvizë këto gjëra, në veçanti çështjet shumë të rëndësishme, delikate dhe të vështira që janë në mes të shtetit të Kosovës dhe të Serbisë”, tha presidenti Thaçi.


  Thaçi e vlerësoi si inkurajues çdo vullnet që tregohet nga Bashkimi Europian në drejtim të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa shtoi se nuk është në kontakt me përfaqësuesin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

  Kosova dhe Serbia i kanë ndërprerë negociatat rreth një vit e gjysmë më parë kur Prishtina vendosi një tarifë doganore prej 100 për qind për produktet e Serbisë. SHBA-ja dhe BE-ja në vazhdimësi kanë kërkuar heqjen e kësaj tarife si kusht për rifillimin e dialogut. Qeveria në Prishtinë, e hoqi tarifën më 1 prill mirëpo vendosi masa reciprociteti. Beogradi përsëri thotë se nuk do të kthehet në bisedime nëse nuk hiqet edhe kjo masë.

  I dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka kërkuar qeveria në Prishtinë që të heqë edhe reciprocitetin.

  - reklamë -

  Lajmet e fundit

  - reklamë -

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here