Më shum

  Disa antivirusë kanë probleme sigurie të ngjashme

  Disa antiviruse janë më të qëndrueshëm se të tjerë, por mesa duket të gjithë kanë një dobësi të përbashkët.

  Rack911 Labs zbuloi se 28 programe të njohura antivirusi, përfshirë Microsoft Defender, McAfee Endpoint Security dhe Malwarebytes, kanë probleme që lejojnë hakerët të fshijnë informacione të rëndësishme në kompjuterët e përdoruesve dhe të instalojnë maluerë.

  Njohur si “gara symlink”, hakerët përdorin lidhje simbolike për të vendosur malware në lidhje legjitime gjatë procesit të skanimit për viruse dhe eliminimit të tyre nga antivirusi.

  Kjo qasje nuk funksionon vetëm me suitat e sigurisë por në të gjithë platformat. Thjeshtë ndryshojnë teknikat mes Linux, PC dhe Mac.

  Hulumtuesit arritën në përfundimin se kompani si AVG, F-Secure, McAfee dhe Symantec kanë adresuar këtë problem e disa në heshtje. Por disa të tjerë janë ende të ekspozuar.

  Rack911 tha se ky problem duhet adresuar përndryshe reduktohet efektiviteti i antivirusit. Kur kompanitë të veprojnë, ajo që duhet të bëni është të përditësoni antiviruset. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here