Më shum

  Dvorani i përgjigjet Metës: Presidenti të jetë më i përmbajtur, s’ka kompetenca

  Ardian Dvorani, kryetar i KED-së, dhe anëtar i Gjykatës së Lartë, i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili i dërgoi një kërkesë Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Gjykatës së Lartë mbi përfundimit e mandatit të Dvoranit.


  Por në përgjigjen e tij, Dvorani thotë se Presidenti duhet të jetë më i përmbajtur, duke theksuar se ai nuk ka kompetencë për këtë hap.

  “Presidenti duhet të jetë më i përmbajtur, s’mund të godasë institucione të pavarura, dhe ai nuk ka asnjë kompetencë, lidhur me këto institucione”, thuhet ndër të tjera në reagimin e Dvoranit.

  Gjithashtu, sipas tij, as KLGJ nuk ka kompetencë për ta shqyrtuar kërkesën e Presidentit.

  “Emërimet në Gjykatën e Lartë nuk janë si në Gjykatën Kushtetuese, nuk bëhen me emra, por me pozicione”, shprehet Dvorani.

  Presidenti Meta iu drejtua rreth 1 javë më parë Këshillit të Lartë Gjyqësor, ku kërkon, largimin e kryetarit të Ardian Dvoranit si anëtar i Gjykatës së Lartë, pasi i ka mbaruar mandati.

  Në letër Meta shkruan se, Dvorani është aktualisht në detyrë, në kundërshtim me ligjin.

  “Përmes kësaj shkrese, sjellim në vëmendjen tuaj se, kur mbarimi i mandatit të z. Ardian Dvorani si gjyqtar i Gjykatës së Lartë dhe deklarimi i këtij fakti ka ndodhur në periudhën janar- shkurt 2014, në funksion të transparencës, lind nevoja e bërjes publike të ndërprerjes së qëndrimit në detyrë të z. Ardian Dvorani, të cilit i ka humbur çdo lloj e drejte apo justifikimi për të vijuar funksionin edhe si Kryetar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi përgjatë pjesës së mbetur të vitit 2020. Tashmë si detyrim i fundit ligjor për z. Dvorani, ngelet për t’u përmbushur vetëm procedura administrative e dorëzimit të detyrës sipas ligjit”, shkruan Meta.

  Latest news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Related news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here