More

  Elon Musk: Do vendosim çipe në trurin e njerëzve!

  Miliarderi Elon Musk ka thënë se Neuralink, kompania e tij e teknologjisë do të të fillojë të implantojë mikroçipe në trurin e njerëzve vitin e ardhshëm.

  Neuralink, bashkëthemeluar nga Musk në vitin 2016, po zhvillon një çip që do të implantohet në trurin e njerëzve për të regjistruar dhe stimuluar njëkohësisht aktivitetin e trurit. Ai synon të ketë aplikime mjekësore, të tilla si trajtimi i lëndimeve serioze të shtyllës kurrizore dhe çrregullimeve neurologjike.

  Gjatë një interviste të transmetuar drejtpërdrejt në Samitin e Këshillit të CEO të Ëall Street Journal të hënën, Musk u pyet se çfarë planifikoi të bënte Neuralink në 2022.

  “Neuralink funksionon mirë te majmunët, dhe ne në fakt po bëjmë shumë testime dhe thjesht po konfirmojmë se është shumë i sigurt dhe i besueshëm. Pajisja Neuralink mund të hiqet në mënyrë të sigurt,” ka thënë ai.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu