Më shum

  Europol shkatërron një rrjet të krimit kibernetik

  Europol arrestoi ditën e sotme 5 hakerë Polakë të cilët ishin pjesë e grupit të hakimit Infinity Black.

  Grupi i formuar në fund të 2018-ës shquhet për uebsajtin the Infinity[.]black website ku shesin akses në koleksione me kredenciale përdoruesish.

  Koleksione janë grumbulluar nga sulme kibernetike realizuar ndaj kompanive të tjera në të kaluarën.

  Burime të inteligjencës thonë se komuniteti i hakëreve kishte operuar edhe në kanalet në Discord dhe në platformën e-commerce Shoppy.gg.

  Përmes këtyre kanaleve grupi reklamonte portalin e tyre por edhe mjete të ndryshme hakimi. Këto mjete janë përdorur edhe nga vetë Infinity Black.

  Ky grup u hetua edhe nga autoritetet Zvicerane pas Infinity Black kishte fituar akses në një numër të konsiderueshëm llogarish që u përkisnin qytetarëve Zviceranë.

  Humbjet e shkaktuara prej këtij grupi përllogariten në mbi 600 mijë euro. Databazat e konfiskuara nga Europol përmbanin mëse 170 milionë kredenciale përdoruesish. /PCWorld Albanian

  Latest news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Related news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here