Categories: Teknologji

Facebook ju tregon se sa shumë di rreth jush dhe nga i ka marrë këto informacion

Facebook do të lejojë përdoruesit të shikojnë dhe shkarkojnë më shumë prej të dhënave që u grumbullon tha kompania ditën e sotme.

Konkretisht mjetet Download You Information në Facebook dhe Download Your Data në Instagram do të përmbajnë më shumë informacione të gjurmuara prej platformave respektive.

Ky informacion përdoret për të personalizuar atë çfarë shihni në Facebook dhe Instagram. Përshembull në Facebook Download Your Information do të tregojë disa konkluzione që rrjeti social ka ndërtuar rreth jush.

Konkretisht ju rekomandon përmbajtje futbolli sepse keni shpërndarë një artikull ose video me një mik. Në Instagram mund të shikoni kategoritë e aplikuara mbi disa llogari të cilat përdoren për tu sugjeruar në tabin Explore.

Shumë pak kontroll keni mbi këto të dhëna por të paktën ju tregojnë sesi rrjetet social ju gjurmojnë dhe pse ju rekomandojnë disa përmbajtje të caktuara.

Vitin e kaluar Facebook rriti transparencën rreth reklamave duke dhënë detaje se pse ju shfaqen disa të tilla në kohështrirje. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

3 weeks ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

3 weeks ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

3 weeks ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

3 weeks ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

3 weeks ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

3 weeks ago