More

  Facebook ndërron emrin, do quhet Meta

  Kompania më e madhe e rrejteve sociale, Facebook ka njoftuar ndryshimin e emrit. Tashmë rrjeti social më i pëlyqer në botë do të quhet Meta.

  Ndryshimi i emrit u bë i ditur përmes një konference.

  Kompania ka bërë të ditura edhe planet për metaverse, një botë online në të cilën njerëzit do të mund të luajnë, të punojnë dhe të komunikojnë në një ambient virtual, kryesisht përmes përdorimit të disa kufijeve të veçanta.

  Themeluesi i kompanisë, Mark Zuckerberg, ka thënë se “meta” është fjalë greke që do të thotë “përtej”. “Për mua kjo gjë simbolizon se ka gjithmonë diçka më shumë për të ndërtuar dhe ky është një kapitull i ri”, ka thënë Zuckerberg.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu