More

  Fonde shtesë për Shqipërinë në luftën kundër pandemisë, ja lajmi që jep ambasada amerikane në Tiranë

  Qeveria e Shteteve të Bashkuara, përmes USAID-it, ka miratuar fonde shtesë për Shqipërinë në ndihmë të luftës kundër pandemisë COVID-19.

  Lajmin e bën me dije ambasada amerikane në Tiranë.

  Në një postim në rrjetet sociale, ambasada shkruan se këto fonde do të vazhdojnë ndihmën në pajisjen e laboratorëve, rritjen e mundësive të zbulimit dhe gjurmimit të rasteve pozitive, përgatitjen e stafit laboratorik për të reaguar, përmirësimin e komunikimit të rreziqeve e më shumë.

  Gjatë 20 viteve të fundit, Shtetet e Bashkuara kanë investuar në Shqipëri mbi 51.8 milionë dollarë në fushën e shëndetësisë, dhe mbi 693 milionë dollarë në ndihmë totale“, shkruan ambasada.

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here