Më shum

  FOTO+VIDEO/ Cilët janë shqiptarët që furnizonin mafien siciliane me drogë

  Një organizatë e mirfilltë mafioze me qendër në Catania dhe e afërt me Cosa Nostra është goditur mëngjesin e sotëm nga Guardia di Finanza në Itali duke vënë në pranga 25 persona. Ata trafikonin kokainë, marijuanë dhe hashash, por edhe armë. Aksioni i organizuar mëngjesin e së hënës erdhi pas një hetimi të gjatë më shumë se 2 vjeçar.


  Kjo organizatë e quajtur “Santapaola-Ercolano” konsiderohej nga më të rrezikshmet në të gjithë Italinë e Jugut. Ajo kishte kontakte të shumta edhe jashtë vendit ndërsa ishte në gjendje të përdorte edhe forcën për të mbrojtur biznesin e paligjshëm.

  Mes të arrestuarve bien në sy edhe emrat e 2 shqiptarëve. Ata janë 36-vjeçari Klodian Shkrela dhe Rudolf Sotiri, alias Elton Agalliu 45 vjeç. Gjykata ka caktuar masën e arrestit me burg për 21 prej të arrestuarve, ndërsa 4 të tjerë janë lënë në arrest shtëpie.

  Në qeli do të qëndrojnë edhe 2 shqiptarët. Gjatë operacionit, policia gjeti një arsenal të vërtetë armësh, por edhe sasi të konsiderueshme droge. Roli i shqiptarëve në këtë rrjet të trafikut ishte furnizimi i organizatës me drogë.

  Rudolf Sotiri
  Klodian Shkrela

  Shqiptarët e kishin bazën e tyre në zonën e Lazio dhe sipas prokurorëve italianë kishin trafikuar sasi të konsiderueshme të marijuanës dhe hashashit. Janë 2 raste kur është goditur rrjeti i furnizimit të shqiptarëve. I pari në shtator 2018 ku u arrestua një korrier me 25 kg kanabis dhe tjetri në fund të nëntorit 2018, duke arrestuar 2 korrierë në Catania me 42 kg marijuanë. ©LAPSI.al

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here