Më shum

  Futboll: Kriza e “COVID-19” godet rëndë kampionatin kinez

  Ndonëse u duk se kriza e shkaktuar nga epidemia e virusit korona, që për më tepër e pati aty zanafillën në fund të vitit të shkuar, tanimë realiteti po bëhet i prekshëm dhe po kështu edhe pasojat e tij. Kështu, futbolli kinez është në krizë financiare, teksa pagat e papaguara kanë çuar në pezullimin e 11 klubeve. Rrogat faraonike që ofroheshin deri para shpërthimit të epidemisë së virusit “Covid 19”, tundonin lojtarë të ndryshëm të provonin aventurën kineze. Por, për përveçse ka ndikuar për keq në shëndetin e njerëzve, humbjen e shumë jetëve, kjo epidemi ka përkeqësuar edhe situatën financiare të sportit në përgjithësi dhe futbollit në veçanti. Shumë klube kineze janë tronditur ekonomikisht dhe kanë hasur vështirë për të paguar rrogat e futbollistëve. Dhe Federata Kineze e Futbollit, nuk ka qëndruar duarkryq dhe ka marrë masa të ashpra. Plot 11 klube, nga të cilët 4 të divizionit të dytë dhe 7 të divizionit të tretë, janë pezulluar nga kampionati. Pesë klube të tjera kanë deklaruar falimentimin, midis të cilëve edhe Tian-xhin Tian-hai. Në këtë mënyrë shumë futbollistë nuk do të paguhen më e kanë mbetur edhe të papunë.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here