Categories: Teknologji

Gjysma e fuqisë punëtore të Facebook do të punojë nga shtëpia deri në 2030

CEO i Facebook beson se gjysma e 50,000 punonjësve të kompanisë do të mund të punojnë nga shtëpitë e tyre përgjithnjë duke ju bashkuar një numri të vogël kompanish të cilat kanë përqafuar punën e decentralizuar gjatë pandemisë së koronavirusit.

Duam që të jemi lider në punën në distancë dhe kemi një plan të qartë sesi do ta bëjmë këtë,” tha Zuckerberg gjatë një interviste.

Në 5-10 vitet e ardhshme, Zuckerberg parashikon se 50% e fuqisë punëtore të Facebook do të punojë nga shtëpia. Madje rrjeti social do të bëjë të mundur që punonjësit e ekzistues të aplikojnë për të punuar nga shtëpia dhe nëse demonstrojnë performancë të kënaqshme dhe janë të aftë të punojnë nga shtëpia, do të lejohen me këtë mënyrë pune përgjithnjë.

Së bashku me Google rrjeti social ka lejuar punën nga shtëpia deri në fund të 2020.

Shefi ekzekutiv i Google Sundar Pichai theksoi se punonjësit të cilët e kanë të nevojshme të rikthehen në zyrat e punës mund ta bëjnë pas Korrikut nën masat e përcaktuara nga autoritetet.

Por pjesa më e madhe e punonjësve të cilët kanë bërë punën nga shtëpia do të mund të vazhdojnë ta bëjnë atë deri në fund të vitit tha Pichai. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

4 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

4 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

4 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

4 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

4 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

4 days ago