Categories: Teknologji

Google do të enkriptojë teknologjinë që do të zëvendësojë SMS

Versioni më i fundit i aplikacionit Google Messages sinjalizon se po shkon në drejtim të enkriptimit fundor sipas 9to5Google.

Ky enkriptim fundor do të aplikohet për mesazhet RCS ose siç njihen ndryshe “Rich Communication Services”. Mesazhet RCS shihen si pasardhësit e SMS dhe bëjnë thuajse çdo gjë që bëjnë aplikacionet e tjera të komunikimit si WhatsApp, Viber, iMessages, Signal dhe Telegram por pa enkriptimin fundor.

Adoptimi i këtij formati ka qenë një lëmsh i madh por operatorët kryesor celularë në SHBA vitin e kalur filluan të ofronin RCS. Në 2018-ën Google bëri publike planet për të ofruar RCS si platforma kryesor e komunikimit në Android.

Ndërsa versioni 6.2 i Google Messages sinjalizon enkriptimin fundor. Një javë më parë Google Messages filloi lançimin e RCS në disa vende të botës si Italia, Spanja, Polonia, Argjentina dhe Turqia ndërsa në Mars ishte ofruar për Britaninë, Francën dhe Meksikën. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

5 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

5 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

5 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

5 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

5 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

5 days ago