Më shum

  Google paralajmëron 2 miliardë përdoruesit e Chrome

  Google sapo u dha përdoruesve një përditësim që ja vlen të instalohet por që nuk mbulon të gjitha probleme kontroverse të shfletuesit. Motori i kërkimit dërgoi ditën e sotme një paralajmërim kritik që duhet të keni njohuri.

  Google paralajmëroi 2 miliardë përdoruesit për një problem kritik sigurie në të Chrome në Windows, Mac dhe Linux duke u kërkuar përdoruesve të kalojnë në versionin e fundit të shfletuesit.

  Versioni i fundit i Chrome është 81.0.4044.113 por ajo që bëri çudi është mbajtja sekret e problemit të sigurisë. Në një postim në blog Google e ka emërtuar problemin CVE-2020-6457 dhe është rezervuar nga qeveria Amerikane në Databazën Kombëtare të Problemeve të Sigurisë.

  Sipas firmës së sigurisë Sophos përmes këtij problemi hakerët mund të përdorin procesorin për të aktivizuar kode të huaja. Nëse kompania në fjalë ka të drejtë, atëherë merr kuptim fakti pse Google e mban të fshehtë si problem sigurie.

  Chrome 81.0.4044.113 është lançuar për Windows, Mac dhe Linux. Mund të kontrolloni versionin që keni të instaluar duke shkuar në menunë me tre vija horizontale dhe të navigoni në Help > About.

  Në të njëjtën kohë shfletuesi do të kontrollojë për versionin e fundit. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Related news

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here