More

  Helmimi Nga Ushqimi – Tre Rregullat Kryesore Të Shërimit

  Uji është i domosdoshëm për të parandaluar dehidratimin. Foto: Flickr

  Bakteret janë të paevitueshëm në çdo ushqim që njerëzit konsumojnë çdo ditë.

  Megjithatë, nëse njeriu nuk tregon kujdes në përpunimin, gatimin dhe ruajtjen e ushqimeve, këto baktere mund të shumëfishohen në atë masë sa të shkaktojnë sëmundje të ndryshme.

  Parazitët, viruset, toksinat dhe kimikatet janë gjithashtu ndër ndotësit më të mëdhenj të ushqimit dhe shkaktarët më të përhapur të sëmundjeve.

  Sipas të dhënave te AgroWeb.org, një prej problemeve më të zakonshme që has njeriu nga këto baktere është helmimi nga ushqimi.

  Disa prej simptomave të helmimit nga ushqimi janë:

  Diarea

  Të përzierat

  Dhimbjet e stomakut

  Të vjellat

  Dehidratimi

  Ethet

  Dehidratimi si pasojë e helmimit nga ushqimi shoqërohet edhe me:

  Marramendje dhe humbje ekuilibri

  Lodhje

  Etje të tepërt

  Helmimi nga ushqimi varet nga organizmi, ekspozimi ndaj baktereve, mosha dhe shëndeti.

  Grupet Më Të Rrezikuar Nga Helmimi Janë:

  Të Moshuarit

  Me kalimin e moshës, sistemi imunitar nuk përgjigjet mjaftueshëm shpejt ndaj organizmave infektues.

  Bebet Dhe Të Miturit

  Sistemi i tyre imunitar nuk është zhvilluar akoma plotësisht, ndaj sipas informacioneve të AgroWeb.org, ata janë më të prekshëm nga helmimi.

  Njerëzit Me Sëmundje Kronike

  Njerëzit që i nënshtrohen kimioterapisë dhe ata që vuajnë nga diabeti kanë një sistem imunitar më të dobët.

  Gratë Shtatzëna

  Shtatzania tjetërson sistemin imunitar dhe vështirëson luftën ndaj infeksioneve që mund të prekin jo vetëm shëndetin e nënës, por edhe të fetusit.

  Çfarë Duhet Të Bëni Nëse Helmoheni nga Ushqimi

  Pini Lëngje

  Uji është i domosdoshëm për të parandaluar dehidratimin.

  Megjithatë, pirja e shpejtë e lëngjeve mund të përkeqësojë të përzierat dhe të vjellat.

  Ndaj pini ujë me gllënka të vogla gjatë disa orëve.

  Nëse mundeni pini ujë të ngrohtë, edhe këtë me gllënga të vogla.

  Shmangni Konsumin E Medikamenteve Kundër Diaresë

  Këto medikamente ngadalësojnë eliminimin e organizmave ose toksinave nga sistemi, ndaj duhen shmangur.

  Kërkoni Ndihmë Mjekësore Nëse:

  E vjella vazhdon për më shumë se dy ditë.

  Diarea vazhdon për disa ditë.

  Temperatura rritet mbi 38 gradë.

  Keni vështirësi në ruajtjen e ekuilibrit.

  Ndiheni konfuzë dhe keni dhimbje të forta stomaku./AgroWeb.org

  Lajmet e fundit

  Tv Apollon

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here