Më shum

  Honda në vështirësi

  Që në provat e kryera në Sepang 2020, një alarm portokalli filloi të ndizet në garazhet e Repsol Honda. Por jo vetëm kaq, sepse në provat e Katar 2020 ngjyra e sinjalit ndryshoi në të kuqe. Pasi fitoi Kampionatin Botëror MotoGP 2019 me autoritet absolut, versioni i ri i RC213V paraqiti pika mjaft kritike që pasqyrohen në pothuajse të gjitha pjesët e Losail, duke e bërë atë gati një mision të pamundur për Marc Márquez, Álex Márquez dhe Cal Crutchlou, të barazohen nga shpejtësia me Ducatin, Suzukin dhe Yamahan. Një gjë tepër serioze kjo, pasi në atë kohë duheshin më pak se dy javë për të filluar kampionatin, dhe teknikët e fabrikës japoneze nuk arritën të gjejnë arsyet që shkaktuan këto vështirësi. Por Marc Marquez u tregua më i zgjuar dhe arriti t’i zgjidhë këto probleme duke krahasuar motorin e Nakagamit të vitit 2019 me motorin e tij të ri. E njëjta gjë kishte ndodhur edhe më parë, me motorin HRC të Stefan Bradl. Kur në sezonin 2018, inxhinierët japonezë përdorën këtë strategji për të parë evolucionin e motorit. Honda ishte duke krahasuar motorin e vitit të kaluar në Katar me atë të versionit të ri. Ata e bënë këtë në vitin 2018, pak para se të fillonte sezoni. E tani, kjo gjë nuk është diçka e re. Por kësaj i shtohet edhe dëmtimi i Marquez në shpatull, gjë që i përkeqësoi gjërat. Një hap prapa ky, që më vonë i lejoi markës së themeluar nga Sōichirō Honda të bënte dy përpara dhe të mbizotëronte Kampionatin Botëror MotoGP 2018 me një dorë të hekurt. Kjo gjë i dha mundësinë pilotit nga Cervera të shpallet kampion bote në MotoGP. Por tani gjithçka mbetet e paqartë në shtëpinë e Hondës. Inxhinierët e HRC nuk kanë thënë asgjë të sigurt. Duket se ata do të duhet të punojmë më shumë në elektronikën, me programe të reja.

  Latest news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Related news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here