Më shum

  Hulumtuesit të alarmuar nga një kërcënim sigurie në Android

  Hulumtuesit e sigurisë ngritën alarmin për një kërcënim të ri sigurie në Android i cili vë në shënjestër aplikacionet bankare dhe portofolët e kriptomonedhave.

  Malueri, që hulumtuesit e sigurisë së Cybereason e zbuluan së fundi dhe e quajtën EventBot, sillet si një aplikacion legjitim Android duke u kamufluar si Adobe Flash ose Microsoft Word.

  Duke abuzuar me funksionet e sistemit operativ Android, ai mund të fitojë akses të thellë në platformën mobile.

  Sapo instalohet, në heshtje vjedh fjalëkalimet se mëse 200 aplikacioneve bankare dhe të kriptomonedhave si PayPal, Coinbase, CapitalOne, HSBC, e madje mund të interceptojë edhe kodet e verifikimit me dy faktorë.

  Me fjalëkalimin dhe kodin 2FA, një haker mund të bëjë çtë dojë me llogarinë bankare të viktimës.

  Hulumtuesit u befasuan nga niveli i sofistikimit që ky maluer kishte dhe kohën e shpenzuar nga zhvilluesit për krijimin e tij. EventBot mund të regjistrojë çdo buton të shtypur e madje të lexojë njoftimet e aplikacioneve të tjera.

  Por nuk përfundon e gjitha këtu sepse malueri vijon të zhvillohet dhe përditësohet dita ditës me tipare të avancuara. Për shembull pak ditë më parë ishte përmirësuar skema e enkriptimit të komunikimit mes maluerit dhe serverit të hakëreve që e kanë krijuar. /PCWorld Albanian

  Latest news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Related news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here