Më shum

  Interpoli: Kriminelët po përdorin shërbimin e ushqimit për të transportuar drogë

  Kriminelët po përdorin shërbimet e ofrimit të ushqimit si mbulesë për të transportuar drogë dhe mallra të tjera të paligjshme gjatë krizës së koronavirusit, kur shtete të tëra u mbyllën, tha organizata e Policisë, Interpoli, të enjten.

  Interpol tha se kishte marrë raporte nga policia në Irlandë, Malajzi, Spanjë dhe Britani që tregonin se  shoferet që kryenin dërgesa, transportonin droga të tilla si kokainë, marihuanë, ketaminë dhe ekstazi.

  Bllokimet dhe kufijtë e lëvizjeve të njerëzve, të imponuara nga qeveritë në mbarë botën në përpjekje për të penguar përhapjen e virusit, kanë çuar në rritjen e kërkesës për shoferët e ofrimit.

  Në fillim të këtij muaji, Policia Kombëtare Spanjolle identifikoi dhe arrestoi shtatë persona të veshur si shoferë që dërgonin ushqime në Alicante dhe Valencia, tha Interpol.

  Ajo shtoi se ata që ishin të përfshirë u kapën duke shpërndarë kokainë dhe marihuanë me biçikletë, motor dhe makinë, me disa droga të fshehura brenda shpinës së dorëzimit nëpër shtëpi.

  Në Irlandë, policia zbuloi 8 kg kokainë, si dhe dy armë të fshehura në kuti picash, shtoi Interpol.

  Interpol tha se transportuesit e shpërndarjes mund të jenë lidhje të paqëndrueshme ose të padëshiruara në transportin e drogës dhe se, në disa raste të sjella në vëmendjen e tij, të dyshuarit ndonjëherë ishin maskuar si shoferë që dërgonin ushqime.

  Zyrtarë të lartë të anti-drogës kanë thënë se lordët e drogës në Amerikën Latine kanë dërguar në Evropë dërgesa me kokainë kokainë, përfshirë një brenda një ngarkese ne kallamarë, edhe pse epidemia e koronavirusit e ka ngadalësuar shumë tregtinë e ligjshme.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here