More

  Kërkesa e lartë gjatë Covid-19, Alibaba investon 28 miliardë dollarë në infrastrukturën cloud

  Grupi Alibaba do të investojë 28 miliardë dollarë në infrastrukturë dhe shërbimet cloud në tre vitet e ardhshme, një plan i cili vjen pasi biznesi i softuerit shënoi një boom në Kinë gjatë izolimit të koronavirusit.

  Kompania tha se investime do të shkojnë në zhvillimin e semikonduktorëve dhe sistemeve operativ si dhe ndërtimin e infrastrukturës së qendrave të të dhënave.

  Ndërsa pjesa më e madhe e profesionistëve dhe punonjësve të zyrave po punojnë nga shtëpia që prej muajit Shkurt, ofruesit më i madh në Kinë i cloud pati një rritje të përdorimit të shërbimeve si DingTalk, një aplikacion i përdorur nga bizneset dhe shkollat për të komunikuar dhe punuar.

  Përdoruesit u ankuan për ngecjen e aplikacionit për shkak të volumit të lartë të aktivitetit. Kompania pranoi problemet në Weibo, rrjetin social Kinez.

  Divizioni cloud i Alibaba është një prej bizneseve më rritjen më të lartë. Vetëm në tre mujorin e fundit të 2019-ës pati rritje me 62%.

  Gjiganti i teknologjisë ka 46.4% të tregut në Kinë duke lënë pas Tencent Cloud me 18% dhe Baidu Cloud me 8.8%. Gjatë izolimit të koronavirusit, Alibaba ndihmoi qeverinë Kineze për të krijuar një sistem monitorimi për të prekurit nga Covid-19. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here