Categories: Aktualitet

Këshilli Politik/ Asnjë konsensus për teknologjinë dhe depolitizimin e administratës zgjedhore

Teknologjia në zgjedhje dhe depolitizimi i administratës zgjedhore janë dy pikat e rendit të sotëm në diskutimet e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore.


Gazetari Ergys Gjençaj thotë se teknologjia në zgjedhje u diskutua edhe dje por palët nuk ranë dakord pasi opozita do menjëherë aplikim të saj, kurse Gjiknuri referuar një rekomandimi të ODIHR kërkon implementim shkallë shkallë edhe pse ishte dakord.


Edhe sot pas dy orësh diskutime nuk ka një konsesus real për këto dy pika ndërkohë mësohet se çështja e sistemit zgjedhor edhe sot nuk do jetë në rendin e ditës.

Nga ana tjetër, pikë rendi do jetë dhe depolitizimi i administratës zgjedhore për të cilën palët kanë pasur shumë kundërshtime. Gjiknuri thotë se administrate zgjedhore duhet të jetë e depolitizuar totalisht, kurse Bylykbashi me Vasilin propozojnë një skemë tjetër, një 7 administartorë, 3 për secilën parti, dhe 1 i paanshëm dhe i pandikuar i zgjedhur nga KQZ.

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

4 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

4 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

4 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

4 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

4 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

4 days ago