Më shum

  Koronavirusi/ 203 mijë të vdekur në glob, mbi 2.9 milionë të infektuar

  Më shumë se 200,000 njerëz në të gjithë botën kanë vdekur si pasojë e  koronavirusit. Më shumë se 2.9 milionë raste janë të konfirmuara me Covid-19.

  Statistika vjen pasi numri i vdekjeve në SHBA kaloi 50,000, ndërsa amerikanët po përjetojnë shpërthimin më vdekjeprurës në botë.

  Media shtetërore kineze raportoi vdekjen e parë të njohur të lidhur me virusin në 11 janar. Më shumë se 210 vende dhe territore kanë raportuar të infektuar që nga ai rast.

  Pesë vende kanë raportuar tani numra të vdekjeve mbi 20,000 megjithëse mënyra se si llogariten viktimat ndryshon shumë.

  SHBA, Italia dhe Spanja kanë parë numrin më të madh të viktimave të raportuara. Departamenti i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar njoftoi të shtunën se më shumë se 20,000 njerëz kishin vdekur tani me koronavirus në spitalet e Mbretërisë së Bashkuar.

  Sekretari i Brendshëm Priti Patel e përshkroi panoramën si një “ngjarje tragjike dhe të tmerrshme” dhe tha “i gjithë kombi është në pikëllim”.

  Meqenëse të dhënat ditore në Mbretërinë e Bashkuar nuk përfshijnë njerëz që vdesin në shtëpi ose në shtëpi pleqsh, shifra e vërtetë është e sigurt të jetë më e lartë, shkruan BBC.

  Franca, e cila përfshin statistikat e saj të vdekjeve në shtëpitë e kujdesit, tha që numri i saj ishte rritur me 369 të shtunën.

  Ka patur 22.614 vdekje nga viruset në Francë që nga fillimi i marsit, por zyrtarët shëndetësorë thonë se niveli i vdekshmërisë në spitale po bie, dhe numri i personave në kujdes intensiv ka rënë për të shtatëmbëdhjetë ditë radhazi.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here