Categories: Kuriozitete

Kush i ka shpikur Emoji-t dhe kur u bë zbulimi i tyre?

Kur janë krijuar për herë të parë emoji?

Shpeshherë mund ta keni dëgjuar shprehjen një fotografi është sa 1000 fjalë, shkruan lajmi.net.

Kjo shprehje do të thotë se çfarë sheh mund ta shprehë shumë më mirë një emocion sesa fjalët. Kjo mund të themi që ishte ideja pas krijimit të emoji shkruan shqip.info.

Tani mund të jetë e vështirë për juve të mendoni të shkruani një tekst dikujt pa përdorur asnjë emoji, sepse është bërë një metodë shumë efektive e shprehjes për ne.

Në vitin 1998 një burrë japonez i quajtur Shigetaka Kurita shpiku emoji. Në krijim të parë, emoji kishte vetëm 176 shprehje, dhe përfshinte emoji për motin, ushqimin, pijet, ndjenjat dhe disponimet shkruan shqip.info.

Kurita u inspirua nga librat komik japonez të quajtur manga, dhe gjithashtu nga sistemi i shkrimit që përdoret në Japoni i quajtur kanji.

Fjala emoji do të thotë fotografi dhe fjalë (e- fotografi, moji- fjalë). Emoji ishte një hit shumë i madh në Japoni dhe shumë shpejtë filloi të përdoret globalisht.

Popullariteti i emoji arriti kulmin në vitin 2010, kur ato u bënë pjesë e teknologjisë së Apple.

Me kalimin e kohës edhe platformat sociale filluan të adaptojnë versionet e tyre të emoji./shqip.info

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

4 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

4 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

4 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

4 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

4 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

4 days ago