Më shum

  Lëngjet E Gjelbra Më Të Shëndetshme – Recetat e Thjeshta

  Këto lëngje përmbajnë pak sheqer dhe janë ideale për shëndetin. Foto: Flickr

  Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat.

  Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojshëm mes fibrës, proteinave, vitaminave dhe sheqerit që gjendet tek frutat.

  Këto lëngje përmbajnë pak sheqer dhe janë ideale për shëndetin.

  Lëngjet me bazë perimesh dhe frutash ndryshojnë nga lëngjet e shtrydhura.

  Këto lëngje përgatiten duke kombinuar fruta dhe perime, duke i përzier deri sa të bëhen pelte, duke i holluar me ujë ose qumësht dhe servirur me akull nëse dëshironi.

  Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org disa receta të shëndetshme për një lëng të pasur në vlera.

  Spinaq Avokado Dhe Mollë  

  Përbërësit:

  Një gotë e gjysëm me lëng molle

  2 filxhanë me spinaq të zier dhe të copëtuar.

  Një mollë e paqëruar

  Gjysëm avokado e ndarë në copa.

  Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përziejini për një minutë.

  Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

  Spinaq, Ananas Dhe Banane

  Përbërësit:

  Gjysëm filxhani me qumësht të arrës së kokosit

  2 filxhanë me spinaq

  Një filxhan e gjysëm me copa ananasi

  Një banana e ndarë në copa.

  Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser për rreth një minutë.

  Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

  Spinaq, Rrush Dhe Arrë Kokosi

  Mjaftojnë tre përbërës dhe do të konsumoni një mëngjes të plotë në vlera dhe ushqyes, sugjeruar nga AgroWeb.org.

  Përbërësit:

  Një filxhan me rrush pa fara

  Një filxhan me spinaq gjethevogël

  Gjysëm filxhani me akull

  Çerek gote me qumësht të arrës së kokosit.

  Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përziejini për një minutë.

  Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

  Spinaq Selino, Mollë

  Përbërësit:

  Gjysëm filxhani me gjethe të gjelbra të spinaqit.

  Një kërcell selinoje

  Gjysëm banane

  Gjysëm filxhani me lëng molle jeshile

  Gjysëm gote me akull

  Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser për rreth një minutë.

  Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

  Lëngu i mollës dhe bananja e maskojnë shumë mirë erën e fortë të perimeve.

  Lexoni këtu për perimet më ideale për t’u shtrydhur/AgroWeb.org

  Latest news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Related news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here