Më shum

  Lëngu i Orizit Dhe Kurat Më Të Mira Natyrale Për Shëndetin e Stomakut

  Nëse keni dhimbje stomaku apo barku, lëngu i orizit është zgjidhje e mirë. Foto: Flickr

  Stomaku i njeriut ka kapacitetin për të mbajtur rreth 220 gramë ushqim.

  Atij i nevojitet 4 deri në 6 orë për të zbërthyer ushqimin në grimca të vogla e për ta tretur atë.

  Shtresat e brendshme të stomakut rigjenerohen vetë dhe shumë shpesh.

  Stomaku është një makineri e fuqishme në gjenerimin e hormoneve.

  Këto hormone stimulojnë oreksin dhe ndikojnë në funksionin e pjesëve të tjera të sistemit tretës siç është mëlçia, pankreasi por edhe truri.

  Stomaku është gjithashtu linja e parë e mbrojtjes së sistemit imunitar.

  Shqetësimet më të lehta të stomakut kanë të bëjnë me praninë e gazrave, konstipacionin dhe problemet me tretjen.

  Përkujdesja ndaj stomakut është thelbësore për shëndetin.

  Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni si të përgatisni disa kura të thjeshta natyrale për shëndetin e stomakut.

  Lëngu i Karrotës dhe Nenexhikut

  Ky lëng është shumë i mirë nëse keni dhimbje barku.

  Zieni katër karrota në katër gota me ujë.

  Shtoni një lugë çaji me nenexhik të thatë dhe ziejini deri sa karrotat të zbutet.

  Shtoni pak xhenxhefil pluhur dhe pak lëng limoni dhe lëngun pijeni menjëherë sapo të jetë ftohur.

  Lëngu i Orizit Kundër Diaresë

  Nëse keni dhimbje stomaku dhe vuani nga diarea, zieni gjysëm filxhani çaji me oriz në gjashtë gota uji.

  Ziejeni orizin për 15 minuta, kullojeni lëngun dhe ëmbëlsojeni atë me mjaltë.

  Lëngun pijeni të ngrohtë.

  Koret e Shkrumbuara të Bukës

  Korja e thekur apo e bukës është një nga kurat më të mira kundër dhimbjeve të barkut.

  Shkrumbi përthith toksinat që e acarojnë stomakun.

  Për ta bërë më të shijshme bukën mund ta lyeni me pak reçel.

  Uthull Molle

  Përzieni një lugë gjelle me uthull molle në një gotë me ujë të ngrohtë.

  Shtoni një lugë gjelle me mjaltë, i cili do të zgjidhë problemet me tretjen dhe të eliminojë gazrat.

  Kjo kurë do të lehtësojë edhe simptomat e urthit.

  Frutat

  Qershitë, rrushi i thatë, kajsitë dhe kumbullat janë frutat më të mira kundër problemeve me stomakun.

  Ato janë shumë të pasura me fibër e cila do të vejë në lëvizje sistemin tretës dhe zbusë kontraktimet e tij.

  Kosi

  Probiotikët tek kosi përbëjnë një mënyrë shumë të mirë për të zgjidhur problemet me tretjen që manifestohen me dhimbje.

  Për më tepër, ato do të forcojnë sistemin imunitar.

  Ngrohtësia

  Mbushni një borsë apo shishe me ujë të nxehtë ose përdorni një kompresë të nxehtë duke e mbajtur mbi stomak.

  Nxehtësia do të rrisë qarkullimin e gjakut dhe do të zbusë dhimbjen./AgroWeb.org

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here