Më shum

  Lëngu Magjik i Finokut – Si ta Përgatisni Kurën Për Tretjen e Mirë

  Një zhardhok mesatar (sa një grusht) do të gjenerojë deri në 120 mililitra lëng. Ky racion mjafton për të marrë sasi të nevojshme ushqyesish nga finoku. Foto:Flickr

  Lëngu i finokut është i pasur me vlera ushqimore dhe është përdorur kryesisht në vendet e Mesdheut dhe së fundmi edhe në Shqipëri, jo vetëm si përbërës ushqimor por edhe si kurë mjekësore.

  Kjo bimë e famshme lufton bakteret dhe forcon sistemin imunitar. Për më tepër, të dhënat shkencore sugjerojnë se finoku ndihmon kundër anemisë dhe mostretjes.

  Lëngu i finokut kombinohet mjaft mirë me lëngje të frutave dhe perimeve të tjera dhe shija e spikatur i jep nuanca thuajse ekzotike çdo lëngu tjetër.

  Finokun mund ta gjeni në çdo treg të Shqipërisë, por periudha më e mirë për ta blerë është gjatë verës dhe vjeshtës.

   

  Servirja

  Në varësi të madhësisë së shtrydhëses, ju do të keni mundësi ta shtrydhni zhardhokun të plotë ose ta copëtoni.

  Një zhardhok mesatar (sa një grusht) do të gjenerojë deri në 120 mililitra lëng. Ky racion mjafton për të marrë sasi të nevojshme ushqyesish nga finoku.

  Lëngun e finokut mund ta pini të plotë ose ta përzieni më lëngje të tjera.

  Kombinimet më të famshme përfshijnë ato me mollë dhe xhenxhefil, karrotë dhe panxhar, kastravec, limon jeshil dhe mjaltë, portokall dhe selino ose me çdo lloj fruti dhe perime tjetër që ju pëlqen.

  Lëngu i finokut është një bazë ideale për lëngjet e plota të frutave dhe perimeve, ndaj atë mund ta shtoni në mikser së bashku me lëngun e portokallit, luleshtrydhet dhe bananet për të prodhuar një lëng fantastik dhe të freskët.

  Lëngu i Finokut, Mollës, Karrotës dhe Xhenxhefilit

  Përbërësit për 2 persona
  360 ml ose një gotë e gjysmë lëng molle
  1 lugë gjelle me lëng limoni
  1 portokall i qëruar dhe i ndarë në gjysmë
  1 lugë gjelle me xhenxhefil të freskët
  2 karrota të ndara në gjysmë
  90 gramë ose një filxhan çaji finok të prerë në copa
  1 mollë, të qëruar, pastruar nga farat dhe të ndarë në copa të vogla
  260 gramë me kubikë akulli

  Udhëzimet
  Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përzijeni deri sa lëngu të jetë i njëtrajtshëm, një deri dy minuta dhe pijeni të freskët.

  Mund ta ruani per pak ditë në frigorifer, nëse bëni sasi më të madhe/AgroWeb.org

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here