Categories: Teknologji

Loja që ju mësoi njerëzve të përdorin mausin mbushi 30 vite

Microsoft Solitaire, që i mësoi botës të përdorë mausin dhe të shpërdorojë kohë pafund, sot mbushi 30 vite. Loja për herë të parë debutoi në 1990 me Windows 3.0 dhe ende luhet nga 35 milionë njerëz në 200 vende të botës dhe 60 gjuhë të ndryshme.

Windows 3.0 ishte versioni i parë popullor i Windows dhe u shit në 10 milionë kopje. Atë kohë njerëzit ishin mësuar të punonin me kompjuterë bazuar në text DOS dhe nuk kishin përdorur kurrë një mausi.

Solitaire ishte loja që u mësoi njerëzve mausin në një mënyrë zbavitëse. Madje kishte një modalitet “boss” me të cilin mund të krijoni një dokument të rremë ndërsa shefi juaj kalonte pranë kompjuterit.

Por që nuk mbërriti në versionin final të Windows 3.0. Procesori Intel 80286 solli një pamje të reale të lojës me animacione më të prekshme dhe shpejtësi më të lartë.

Këto animacione ishin të lidhura ngushtë me performancën e kompjuterit dhe kur mbërriti procesori Pentium, loja më të fund po tregonte potencialin e saj.

Solitaire u hoq nga Windows në versionin 8 por Microsoft e risolli në Windows 10 në 2015. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

5 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

5 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

5 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

5 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

5 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

5 days ago