Më shum

  Mafishe nga Delikatesat e Ëmbla Shqiptare

  Dikur ato kanë qenë ëmbëlsirat e para që ofroheshin kudo në pastiçeri por edhe në shtëpi. Foto: Flickr

  Mafishet janë një ndër delikatesat e hershme të kuzhinës shqiptare. Dikur ato kanë qenë ëmbëlsirat e para që ofroheshin kudo në pastiçeri por edhe në shtëpi.

  Një ndër ëmbëlsirat, me të cilat nënat dhe gjyshet përherë kënaqnin jo vetëm më të vegjëlit por gjithë familjen me shijen e tyre sa delikate aq edhe fantastike.

  Mafishet apo të njohura të ndryshe me emrin marenga përgatiten krejt lehtë dhe shpejt dhe kanë si përbërës kryesor vezët dhe sheqerin.

  Por ato mund të kombinohen me shije të ndryshme duke shtuar lëng limoni, portokalleje, luleshtrydheje apo lëngje të ndryshme frutash.

  Mund të shtojmë pak kakao, kafe ose kanellë.

  Gjithashtu mafishet mund të përgatiten edhe në formën e një sanduiçi të ëmbël të mbushur brenda me krem, reçelra të ndryshëm, çokokrem etj.

  AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën tipike të përgatitjes së mafisheve në shtëpi. Një mënyrë fantastike për të ëmbëlsuar më të dashurit dhe të afërmit tuaj.

  Përgatitja e Mafisheve në Shtëpi

  Përbërësit

  4 të bardha vezësh

  100 gr sheqer i bardhë

  100 gr sheqer pluhur

  Përgatitja

  Në një tas rrahim të bardhat e vezëve derisa shkuma e krijuar të jetë e qendrueshme.

  Më pas, shtojmë pak sheqer dhe nisim të rrahim masën përsëri për disa sekonda.

  E përsërisim të njëjtin proces derisa të kemi hedhur të gjithë sheqerin.

  AgroWeb.org ju sugjeron të përsërisni procedurën deri sa të keni përdorur tërë sheqerin e bardhë.

  Shkuma në këtë moment duhet të jetë e trashë dhe ngjitëse.

  Në vijim, shtojmë pak nga sheqeri pluhur dhe e përziejmë.

  Përsërisim të njëjtën gjë dhe 2 herë të tjera dhe shkuma në këtë moment duhet të jetë më e lehtë dhe e butë.

  Vendosim topa shkume në tepsitë e mbuluara me letër furre duke u kujdesur që topat të kenë largësi të mjaftueshme nga njëri tjetri.

  I pjekim në furrë në 105 gradë për rreth 2 orë ose deri sa mafishtja të jetë bërë krokante./AgroWeb.org

  Latest news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Related news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here