Më shum

  Microsoft Edge godet dominimin e Chrome me funksionalitete të reja

  Microsoft Edge po rritet dita ditës në popullaritet dhe po shihet si një prej opsioneve më të mira alternative të Google Chrome. Ashtu si Chrome bazohet në motorin Chromium dhe vjen me disa veçori fantastike.

  Një numër i madh njerëzish po punojnë nga shtëpia gjatë krizës së Covid-19 dhe Microsoft do të shtojë disa veçori sigurie në Edge që do tu shërbejnë atyre që po qëndrojnë larg zyrave të punës.

  Ndryshimi i parë është tek Profilet e Microsoft Edge duke e bërë më të lehtë ndarjen e punës nga shfletimi personal. Microsoft prezantoi opsionin Automatic Profile Switching për tu ndihmuar të mbani të organizuara punën dhe informacionet personale.

  I disponueshëm në Microsoft Edge 83, njerëzit të cilët përdorin disa profile mund të provojnë opsionin e ri duke naviguar në një sajt të punës ndërsa janë në profilin personal.

  Microsoft do ta identifikojë kur po ndodh kjo gjë dhe ti kalojë përdoruesit automatikisht në profilin e punës.

  Por nuk është e gjitha. Një tjetër përditësim në Edge do ta bëjë më të lehtë të shmangni sajtet keqdashëse ose të infektuara me viruse dhe maluerë. Quajtur Smart Screen, ky opsion do tu mbrojë në rast se vizitoni uebsajte të pasigurta ose shkarkoni skedarë të infektuar.

  Duke qenë se Microsoft Edge bazohet në Chromium, ashtu si Google Chrome ka kapërcyer një version, atë 82. Versioni 81 është i disponueshëm që prej muajit Prill dhe Microsoft Edge 83 do të debutojë në mesin e muajit Maj. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here