Më shum

  Mjalti si Aleat i Bukurisë – Mënyrat e Përdorimit në Lëkurë dhe Flokë

  Aq shumë delikat, i pasur në vlera dhe i shijshëm sa nuk mund të gjesh një produkt tjetër zëvëndësues. Foto: Flickr

  Mjalti është një nga ushqimet më të veçanta të natyrës.

  Aq shumë delikat, i pasur në vlera dhe i shijshëm sa nuk mund të gjesh një produkt tjetër zëvëndësues.

  Përtej namit të shijes së mirë, me siguri keni dëgjuar edhe për vlerat që ai i dhuron organizmit si nga jashtë ashtu edhe nga brenda.

  Në këtë artikull do të tregojmë se si ky produkt mund të jetë i dobishëm për të zgjidhur një sërë problemesh bukurie.

  Ndiqni mëposhtë të gjitha këshillat e AgroWeb pëw të rrezatuar me mjaltin si produkt kryesor në përkujdesin ndaj vetes.

  Mjalti për buzë të thata

  Nëse vuani nga buzët e thata gjatë të nxehtit të verës apo të ftohtit të dimrit, kthejini sytë nga ky produkt.

  Pastroni mire zonën e buzëve me pak mjaltë dhe sheqer të përzier duke e aplikuar mbi lëkurë me lëvizje rrethore.

  Pasi t’i lani buzët lyejeni me pak mjaltë dhe mbajeni atë përgjatë natës.

  Kjo do t’ju ndihmojë pa masë për buzë të buta e të shëndetëshme.

  Kundër akneve

  Aknet janë një problem që mjalti e zgjidh shumë lehtë, pasi ka veti antinflamatore.

  Në zonën ku janë shfaqur aknet aplikoni pak mjaltë dhe kanellë dhe mbajeni 30 minuta gjatë ditës.

  Kjo për lëkurën do të funksionojë si antibiotik natyral dhe do të largjë çdo papastërti.

  Për shëndetin e flokëve

  Majat dyshe në flokë nuk janë aspak të pëlqyeshme dhe të vështira për t’u trajtuar.

  Hiqini qafe lehtë duke përdorur një përzierje mjalti dhe vaji ulliri.

  Vendoseni atë në majat e flokëve tuaj përgjatë natës ose për disa orë e më pas lajini ato si zakonisht.
  Do të shikoni që flokët do të duken më të shëndetëshme kohë pas kohe.

  Lëkurë që shkëlqen

  Në një enë të thellë përzieni 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë aloe vera.
  Masën aplikojeni mbi fytyrë dhe mbajeni përgjatë natës.

  Kundër pikave të zeza

  Mjafton të përzieni pak mjaltë dhe limon dhe ta vendosni në zonën problematike.

  Mbajeni gjatë natës dhe fytyra juaj në mëngjes do t’ju falenderojë./AgroWeb.org

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here