Më shum

  Ndikimi I Dhjamosjes Në Shëndetin E Meshkujve Dhe Femrave – Çfarë Duhet Të Bëni

  Yndyra akumulohet në mënyra të ndryshme në trupin e një burri dhe të një gruaje. Foto: Flickr

  Yndyra akumulohet në mënyra të ndryshme në trupin e meshkujve dhe femrave.

  Sipas një studimi, të cilit i referohet AgroWeb.org të kryer nga Universiteti Riverside të Kalifornisë, hormoni estrogjen tek femrat luan një rol të rëndësishëm në akumulimin e yndyrës.

  A Janë Femrat Më Të Mbrojtura Nga Mbipesha?

  Sistemi riprodhues i një gruaje është burimi kryesor i estradiolit, një lloj estrogjeni i pranishëm në trupin e një gruaje përpara menopauzës.

  Studimi zbuloi se femrat shtojnë më pak në peshë se burrat prej estrogjenit, por jo vetëm.

  Organizmi i femrës është më i mbrojtur nga mbipesha prej edhe disa faktorëve të tjerë.

  Pasojat E Mbipeshës Tek Organizmi I Grave Dhe Burrave

  Konsumi i lartë i ushqimeve me yndyrë nxit formimin e një sërë patologjive ku përfshihet diabeti i tipit 2 apo ndjeshmëria ndaj insulinës.

  Pasojat e shëndosjes tek burrat janë të mëdha.

  Si fillim meshkujt obezë kanë ulje të nivelit të testosteronit, energjisë dhe forcës.

  Femrat mbipeshë hasin shumë vështirësi në ciklin menstrual, ovulim dhe në riprodhim.

  Trupat Me Formë Dardhe Dhe Inflamacioni I Trurit

  Mbrojtja nga dëmet e këqija të mbipeshës i atribuohet edhe formës trupore të një gruaje dhe shpërndarjes së dhjamit.

  Tek meshkujt, dhjami shpërndahet përreth organeve.

  Tek femrat, ai depozitohet më shumë nën lëkurë, thonë ekspertët.

  Në rastin e femrave, dhjami depozitohet përreth ijeve duke i dhënë trupit formën e dardhës.

  Tek burrat, dhjami depozitohet përreth barkut, duke i dhënë trupit formën e mollës.

  Dhjamosja rrit inflamacionin në organet e brendshme dhe aktivizon disa qeliza imunitare që kapërcejnë pengesën natyrale mes gjakut dhe trurit, duke prekur funksionet e tij.

  Truri është një organ i cili mund të thuash që ka imunitet ndaj disa problemeve, por kur inflamacioni arrin tek truri mund të shkaktojë probleme nervore.

  Rënia në peshë është një mision i vështirë por jo i pamundur

  Ajo arrihet jo nëpërmjet regjimeve drastike por nëpërmjet ushqimeve të shëndetshme që djegin yndyrnat.

  Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org listën me ushqimet e duhura që do t’ju ndihmojnë për një trup në formë.

  Këto ushqime janë: Kosi, kanella (mund të përdoret si çaj), specat djegës, çaji jeshil, qitro, shalqini, dardhët dhe mollët, frutat e pyllit, perimet e freskëta, perimet e freskëta, patatja e ëmbël, veza, kafeja, sallata, uthulla e mollës, arrorët, mishi i pulës, peshku./AgroWeb.org  

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here