Më shum

  Në Francë nëse uebsajtet nuk heqin një përmbajtje të konsideruar të jashtëligjshme gjobiten me 1 milionë euro

  Rrjetet sociale por edhe uebsajte të tjera kanë afat vetëm 1 orë për të fshirë përmbajtjet fyese në platformat e tyre sipas një ligji të aprovuar nga Parlamenti Francez.

  Afat 1 orë aplikohet për përmbajtje që autoritet Franceze mendojnë se kanë të bëjnë me terrorizëm dhe abuzim seksual me fëmijët.

  Nëse kompanitë nuk i përgjigjen afateve të këtij ligji rrezikojnë të gjobiten me 4% të të ardhurave vjetore, që do të thotë miliarda euro për kompanitë e mëdha.

  Kritikët thonë se ligji kufizon lirinë e shprehjes. Rregullat e reja aplikohen për të gjitha uebsajtet, të mëdha dhe të vogla. Por ka shqetësime se vetëm Facebook dhe Google kanë burimet e mjaftueshme për të hequr përmbajtjet brenda afateve të parashikuara.

  Ligji Francez është ai që vendi me ekonominë e dytë më të madhe në eurozonë propozoi për ta aplikuar në nivel Evropian por që nuk u prit mirë nga vendet e tjera.

  Kështu Franca vendosi të ecë përpara me ligjin e vet. Gjithashtu sipas ligjit të ri përmbajtjet e konsideruara ilegale, që nuk kanë të bëjnë me terrorizmin apo abuzimin me fëmijët, duhet të hiqen për 24 orë nga njoftimi. Këto përmbajtjet mund të kenë gjuhë të urrejtjes, racizëm, dhunë dhe ngacmime seksuale.

  Në këtë rast dështimi për të hequr përmbajtjet brenda 24 orëve mund ë gjobisë kompaninë me 1.25 milionë euro. /PCWorld Albanian

  Latest news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Related news

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here