Më shum

  Një gjykatë Amerikane mban gjyqin e parë përmes platformës Zoom

  Me proceset gjyqësore të cilat janë bllokuar për shkak të pandemisë së koronavirusit kudo në botë, një gjykatë Amerikane në Teksas po provon diçka të re: të vijojë procesin gjyqësor përmes platformës Zoom.

  Besohet se është procesi i parë gjyqësor që mbahet në SHBA përmes një platformë video konferencash. Më shumë se 20 juristë ju bashkuan këtij procesi përmes smartfonëve, laptopët dhe tabletëve e madje u transmetua edhe live në YouTube.

  Procesi gjyqësor një ditor tregoi një version të shkurtër të rastit dhe dha një vendim jo final. Palët të cilat kanë parë rastin e tyre të trajtohet përpara gjykatësit do të diskutojnë dhe të përpiqen të negociojnë një marrëveshje.

  Gjykatat kanë bllokuar aktivitetin e tyre që prej muajit Mars nën presioni e pandemisë së koronavirusit. Në 39 shtete Amerikane, sistemet gjyqësore kanë inkurajuar gjykatësit të dëgjojnë rastet përmes telefonëve dhe video konferencave.

  Në 2019-ën mesatarisht trajtoheshin në gjykata 186 raste në javë. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here