Categories: Teknologji

Një prej emrave më të njohur të komunitetit Linux ndërron Intel për AMD

Një prej emrave më të njohur të komunitetit Linux, Linus Torvalds zbuloi se kishte zëvendësuar një procesor Intel në kompjuterin e tij me një procesor AMD Ryzen Threadripper 3970x me 32 bërthama.

Gjatë një interviste ai tha se emocioni i tij më i madh i javës është instalimi i një procesori të ri në kompjuterin e tij i cili nuk është Intel.

“Kompjuteri im sot ka një AMD Threadripper 3970x,” tha Torvalds. Ai vijoi duke thënë se sistemet që tani ai përdor janë 3 herë më të shpejta sesa kanë qenë më parë.

Torvalds nuk dha informacione për sistemin që përdor por modeli 3970x kërkon një fole sTRX4 për tu instaluar që u shfaq tek bordet e para në 2019.

The Register shkon deri atje sa të spekulojë se Torvalds ka blerë një kompjuter të ri. Sidoqoftë, kompjuter i Torvalds ka më shumë bërthama procesorike sesa Intel mund të ofrojë aktualisht.

Procesori më i mirë i Intel ka aktualisht 18 bërthama. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

5 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

5 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

5 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

5 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

5 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

5 days ago