Më shum

  Një printer 3D i lirë mund të manipulojë skanerët e shenjave të gishtërinjve

  Ka kaluar një dekadë pothuajse që kur skanerët e shenjave të gishtërinjve u shndërruan në një prej metodave më të shpejta dhe të lehta për sigurimin e pajisjeve elektronike si smartfonë dhe laptop.

  Sulmet për të mashtruar këto skanerë gjithashtu kanë ekzistuar prej kohësh. Por një hulumtim i ri tregon se pajisjet e nevojshme për të manipuluar këto skanerë janë bërë më të lirë.

  Hulumtuesit e Cisco Talos kanë arritur një ritëm suksesi prej 80% në manipulimin e këtyre skanerëve në pajisje të ndryshme. E gjitha që nevojitet ishte një printer 3D dhe një buxhet më pak se 2,000 dollarë.

  Por hulumtuesit thanë se skanerët mbeten të sigurte edhe pse e ardhmja nuk duket aq premtuese. Fakti se teknologjia e printerëve 3D po bëhet aq e lirë saqë të përdoret nëpër shtëpi do ti bëjë skanerët më pak të sigurte në 10 vitet e ardhshme.

  Gjithsesi nuk është aspak e lehtë dhe duhen shumë përpjekje dhe aftësi për të kapur printimin e shenjës së gishtit. Hulumtuesit testuan tre skenarë të ndryshëm: I pari ishte grumbullimi direkt ku ato merrnin mykun e një shenje gishti. E dyta përdore të dhënat e sensorëve që kanë skanerët nëpër pikat e kalimit kufitar dhe e treta ishte marrja e shenjës së gishtërinjve nga objekte si shishet.

  Për të prodhuar mykun hulumtuesit përdorën një printer 3D ultraviolet jo të kushtueshëm dhe testuan materiale si silikoni. Rezultati më i mirë që morën ishte nga një zam.

  Në tërësi gjetjet e tyre tregojnë balancën që duhet një skaner të aplikojë. Nëse është aq i fortë sa ti rezistojë manipulimeve, me shumë gjasa do të refuzojë edhe disa shenja gishtërinjve të vlefshme. Një sensor që nuk është agresiv mund të lejojë deri fëmijët të aksesojnë pajisjet e prindërve.

  Hulumtuesit me sukses penetruan Galaxy S10 por nuk arritën dot me Galaxy A70. Në MacBook Pro 2018 patën një sukses prej 95%. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Related news

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here