More

  Njohja e pavarësisë së Kosovës, Vuçiç: Unë nuk mundem, serbët le të zgjedhin një president tjetër

  Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka folur rreth samitit të mbajtur midis BE dhe Ballkanit Perëndimor.


  Ai deklaroi se në këtë samit ndër të tjerash iu dha një mbështetje të dërguarit të posaçëm e BE për dialogun Kosovë-Serbi.


  “Kishte një mbështetje të fortë për Lajçak. Unë thashë se ne e respektojmë atë dhe mezi presim vazhdimin e dialogut, si dhe që duam një zgjidhje kompromisi, por që është jashtëzakonisht e vështirë për ne dhe që ne nuk e pranojmë shantazhin nga Prishtina se ajo ka kuptim vetëm nëse Serbia e njeh Kosovën”, tha presidenti serb për RTS.

  Vuçiç u shpreh se kancelarja gjermane Angela Merkel i kushtoi pjesën më të madhe të fjalës së saj marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës.

  Në përfundimin që Josep Borrell tha para samitit se ai mbështeste çdo marrëveshje, se ai nuk do të ndërhynte dhe se nuk do të kundërshtonte korrigjimin e kufijve, Vuçiç tha se ai nuk kishte ide se cila do të ishte zgjidhja.

  “Ata thanë se duan njohjen nga Serbia dhe unë nuk mund të them që ne njohim një Kosovë të pavarur. Nëse njerëzit në Serbi kanë dikë që mund ta thotë këtë, le ta zgjedhin atë, zgjedhjet presidenciale janë në më pak se një vit”, tha Vuçiç.

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here