Më shum

  Pandemia e Covid-19 nuk ka ndikuar aspak tek Microsoft

  Microsoft po e përballon mjaft mirë pandeminë e koronavirusit. Në raportin e tre mujorit të parë të 2020-ës, Microsoft siguroi investitorët për financat e kompanisë.

  Numra nuk gënjejnë: 35 miliardë dollarë të ardhura përgjatë 3 muajve, 15% më shumë sesa një vit më parë.

  Rritja e madhe erdhi tek fitimi i kompanisë prej 10.8 miliardë dollarë, 22% më shumë sesa një vit më parë. Microsoft tha se ka vënë re një interes më të lartë për shërbime cloud nga konsumatorët.

  Në lidhje me situatën e pandemisë së Covid-19 dhe shqetësimin që ka krijuar, CEO i Microsoft Satya Nadella inkurajoi me fjalët “kemi parë një transformim dixhital prej mëse 2 vitesh të bëhet realitet në vetëm 2 muaj.”

  Të ardhurat për produktet konsumatorë dhe korporatave të Office u rritën me 13% dhe 15% respektivisht. Shitjet e harduerit përmes OEM qëndruan në vend thuajse.

  Së fundi reklamimi nuk pati një periudhë të mirë dhe segmenti u rrit me vetëm 1%. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Related news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here