Më shum

  Paradoksi/ Gjyshi arkitekt i ministres së Kulturës restauroi teatrin, mbesa e shembi

  Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e ftuar në emisionin “Open”, ka folur për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. E pyetur nëse është e vërtetë që nuk është angazhuar për shembjen e Teatrit pasi gjyshi i saj, Anton Lufti ka qenë një nga arkitektët që e ka restauruar vite më parë ajo dha këtë këtë përgjigje.


  “Po, është e vërtetë. Gjyshi im ka qenë një nga arkitektët më të shquar dhe të zotë. Ndoshta s’më takon mua të flas me superlativa për gjyshin tim, por ashtu siç është politizuar tashmë çdo shfaqje që lidhet me Teatrin, për gjyshin tim u kujtuan që të flasin në këtë muaj.


  Do kishte qenë dakord për prishjen? Do të doja ta pyesja personalisht, por është e pamundur. Unë gjyshin nuk e kam njohur. E kam përcjellë në kujtimet dhe veprat që ka lënë pas. Mendimi i tij ka qenë teknik dhe ha shumë debat,” – u shpreh ajo. ©LAPSI.al

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here